3 Eki, 2017

Youtuber Ne kadar Kazanıyordur ?

Youtuber Ne kadar Kazanıyordur ?

Bu Soruyu bir çok kişi sordu veya veya merak etmiştir. Haberlere bile Konu olan Yeni Meslek Haline gelen Youtuber Ne kadar Kazanıyordur. 🙂

Bu Soruya öncelikle Net bir cevap verilmez Her ay , her gün , her saat Kazançlar Tıklama başı farklılık göstermektedir. Öncelikle Youtuberlar Nasıl Para kazanıyor bunu bilelim.

Youtube Video izleme sitesine yüklenen videolar Telif Hakkı Almadığı ve Tamamen kişinin kendi emeğiyle ortaya çıkardığı bir video ise Videolarından para kazanması mümkündür. Örnekler üzeriden gidelim Bir Kişi Aldığı Teknolojik Ürünlerin incelemesini Paylaşıyor. Toplam 100 Videosu’da bulunsun ve Hergün yeni bir Video attığını varsayalım.

Adsense Reklamlamlarını Kullandığını varsayarsak ki öyledir çok büyük ihtimal

Ortalama Raklamlarla Anlatırsak veya aradaki farkı anlatmaya kalkarsak şöyle anlatabiliriz.

100 Videosu Toplam 1 Milyon Kez  izlenmiş olsun. Ortalama’da bu izlenmeye 5 Milyar Kazandığını söyleyebiliriz. Ama şöyle durumlar mevcut Video sırf Türkiye’den izlendiyse  5 Milyar Tl  Eğer Tamamı Yurt dışın’dan veya bir kısmı Yur dışından özellikle Almanya, İsveş Gibi ülkelerden izlenilmiş ve reklamlara tıklanılmışsa Gelir 2 Katına Kadar çıkabilir.

Örneğin Bir reklama Tıklandığında bir alışveriş sitesinden tıklayan bir miktar alışveriş yaparsa’da bu alışverişten Yotuber Komisyon alır yani bu gibi durumlar’da Kazancın artmasına neden olur.

Özetlemek Gerekirse

Bir Youtuber 100 Videosun’dan 1 Milyon izlenim aldıysa ve bunu 5 Milyar TL Baz alırsak.

  • Reklamlara Hangi Ülkeden Tıklandığı
  • Reklamların Türü
  • Videonun Uzunluğu
  • Videonun izlenme süresi

Gibi farklılıklar aynı sayı’da video ve izlenmeli başka bir kişide kazanç farklı olur. Yani Youtuberların Kazançları hakkın’da net bir şey söylenemez. Aynı İzlenme Video sayısın’da bile olsa 2 Youtuber Ay Sonu Farklı Kazanç Elde Ederler.

Son olarak Ülkemiz’de En Çok Abone Sayısı Enes Baturda bulunması ve Videolarının daha çok izlenmesi Enes Baturun diğer Türk Youtuberlara göre en fazla kazanan olduğu anlamına gelmez. Bu arada tahminimce Aylık Geliri Taban 10 Bin Tl

Son Olarak Sponsorlarından aldıkları Ücretler Hariç Youtuberlar 2.Ci en Fazla geliri oldukça önemli şirketlerin sponsorluğunda bulurlar.

 

Cihan Türkyılmaz

Merhaba 1994 istanbul doğumlu , Lisans Kamu Yönetimi Son Sınıf Öğrencisiyim. Biraz HTML, Biraz CSS bilgim var ek olarak Worpress ve Blogger hakkın'da yeterince olmasadad bilgi sahibiyim ek olarak Web Seo ile Amatör olarak ilgileniyorum. Yazılarım'da hatalar olabilir hızlı yazma alışkanlığın'dan kaynaklı olarak

You may also like...

2 Responses

  1. Murat çoban dedi ki:

    bence camaro aldı daha fazla kazanıyodur

  2. Furkan barut dedi ki:

    Yakında patlar hepsi youtube kaldırır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir