8 Eyl, 2017

Youtuberların Düşüşü ve Bloggerların Yükselişi

Youtube ve Blogger Google ait ama ikisinide kullanan hemen hemen yoktur. biri Görsel olarak birşeyleri ifade edebilcieğiniz platformken diğeri Yazılı olarak Görsellerle zenginleştirebiliceğiniz bir platform.

Son Yıllar’da Türkiye’de youtuber olmak bir meslek haline gelmişken Bloggerlık hala bir hobi olarak kalitesini koruyor , Gün geçtikçe kaliteli içerik üreten Bloggerların azalması dikkat çekerken bir çok yeni youtuber ortaya çıkıyor.

Bloggerlar okunma konusunda sıkıntı çekseler’de Youtuberlar izlenme konusunda sıkıntı çekmiyor , bunu sebebini insanların okumaktan çok görsle olarak birşeylere ulaşmak istemesi diyebiliriz. Youtuberlar her ne kadar zamanında severek içerik üretselerde son zamanlar’da tamamen izlenmek ve Para kazanma üzerine yoğunlaşmış durumdalar Özellikle Google Adsensenin youtube Türkiyeyi aktif etmesinden sonra nerdeyse hergün yeni Youtuberlar ortaya çıktı , Buda rekabeti oldukça fazla arttırdı.

Youtube ve Blogger

Youtube ve Blogger

Blogger’da Yazarlar tamamen nerdeyse bunu bir hobi amacı ile yapıyor ve içeriklerini zevkle üretiyor. yazılarına yapılan bir kaç yorumla bile tatmin olabiliyor ama bir youtuer tamamen izlenme ve Para akzanma arzusu nedeniyle 10 K izlenmeye bile tahammül edemiyor Buda son zamanlarda Youtuber olmanın kalitesini oldukça düşürüyor .

Özellikle bilinen Abone sayısı oldukça fazla olan Youtuberlar Youtube bir video çöplüğü oluşturmaya başladı gereksiz videolar istemediğmiz halde Youtube önermesi ile ana sayfada yer alabiliyor. Aksine Google’da insanlar sadece aradığıyla ilgili makalelere ulaşabiliyorlar.

Aslın’da anlatmak istediğim Blogger ile youtuber olmanın arasındaki fark oda çok bariz bir şekilde şöyle belliki Bloggerlık  bir hobi , Youtuberlık ise tamamen artık bir gelir kapısı , Durum böyle olunca Blogger olmak Youtuber olmakdan daha prestijli bir  hal alıyor

Blogger ve Youtuber arasında diğer bir gözüme çarpan ise bir youtuberın Yoğunlaşmış bir kategorisi olmaması izlenme uğruna toplumsal kurallara uymayıp etik olmayan davranışlara yönelmesi ve bunu mizahmış gibi gösterip yayımlaması.

Örnek vermek gerekirse bir youtuberın video başlığını paylaşıyorum.

“Sevgilime Kanlı Adet şakası yaptım”

Karar sizin ne akdar doğru ne akdar etik kurallara uyumlu sırf bu başlıkla arasındaki farklı rahatlıkla anlayabiliriz. Son olarak değinmek istedğim şey ise Google Adsense bir gün Türkiye sunumunu devre dışı bırakırsa Türk youtuberlar yarıya iner ve Youtube Reklam yayınlarını keserse ortada sadece br kaç youtuber kalır ve onlar’da yollarını tanıtımlarla bulurlar.

Cihan Türkyılmaz

Merhaba 1994 istanbul doğumlu , Lisans Kamu Yönetimi Son Sınıf Öğrencisiyim. Biraz HTML, Biraz CSS bilgim var ek olarak Worpress ve Blogger hakkın'da yeterince olmasadad bilgi sahibiyim ek olarak Web Seo ile Amatör olarak ilgileniyorum. Yazılarım'da hatalar olabilir hızlı yazma alışkanlığın'dan kaynaklı olarak

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir